Huandoy
...východ slunce nad Huandoy   

Kde jsme byli:
Dodatky k Peru

Není lama jako lama

  Lamy mají společné předky s velbloudy. Jsou přizpůsobeny životu ve vysokých nadmořských výškách. Mají oblé červené krviny bez jádra, před výkyvy teplot je chrání hustá srst. Před více než 10 000 lety se společný předek paleolama rozdělila na guanako a vikuňu. Před 4000 lety začala jejich domestikace. Z guanaky se vychovala lama krotká a z vikuni alpaka. Ve 12.-13. stolení, za vlády Inků proběhl největší rozkvět chovu lam.
  Lama krotká se užívá k nošení nákladů. A je hodná jako pejsek.
  Lama alpaka, potřebuje hodně pastvy a zeleně, využívá se pro vlnu, podobá se ovci, ale má jen delší krk. Kožíšek překrývá i oči. Barvy různé. Jen z peru se ročně vyveze 2500 tun vlny této lamy. A je mlsná na krmení, vybírá si jen šťavnaté pastviny. Jejich bobky jsem už popsala. A od lamy krotké se pozná taky podle toho, že při chůzi nezdvihá ocas.

Viscachas

   Šedivá zvířátka s chlupatým ocasem a chlupatýma ušima, žijící ve velkých koloniích rozdělených údajně do jednotlivých rodin. Patří do čeledi činčilovitých a druh Lagidium peruanum žije v peruánské oblasti And. Jedí vše na co přijdou a zvědavě poskakují mezi kameny. K vidění např. u Ausangate nebo i na Machu Picchu.


Další foto z tého akce najdete:
na webu "U Petra" nebo "U Katky" anebo "U Michala"

  Zdroje informací: National Geografic Česko, HK Vyšehrad, Wikipedia, Peru-Machu-Picchu.com, My Peru, Andean Travel Web, iFauna a náš deníček:-).


Další zajímavosti:
ZPĚT na Irčairču